3301C
3301C
ETS-Lindgren
Active Monopole
The Model 3301C Active Monopole Antenna is designed to provide reception of an electric field throughout its frequency range, in a single band, without tuning or band switching.
The antenna factor is flat within ±1 dB between 250 Hz and 20 MHz with an extremely wide dynamic range of 141 dB. The 3301C consists of a stainless steel rod, a counterpoise, and a broadband high input impedance amplifier built into the base.
Key Features
- 30 Hz to 50 MHz frequency range
- No tuning or band switching required
- 141 dB dynamic range
- Flat antenna factor ±1 dB (250 Hz to 20 MHz)
- MIL-STD 461G compliant
- 30 hours continuous operation per charge
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 19.05 x 19.05 x 8.9 cm base; rod 100-104 cm |
| Weight | 1.4 kg (3.09 lb) |
| Maximum Frequency | 50 MHz |
| Minimum Frequency | 30 Hz |
| Frequency Range | 30 Hz – 50 MHz (flat: 250 Hz – 20 MHz) |
| Gain | ~0 dBi |
| Max Input Power | Receive only (active) |
| Construction | N/A (Rx Only) |
| Impedance | 50 Ω (pre-amp output) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


