3162-01
3162-01
ETS-Lindgren
Field Generating Antenna
The Model 3162-01 Field Generating Pyramidal High Gain Horn was specifically developed for the GMW 3097 and ES-XW7T-1A278-AC specifications for radar pulse testing.
These tests require that the EUT be exposed to a pulsed peak field level of 600 V/m at a distance of 100 cm from the front of the horn. The Model 3162-01 optimises the near-field behaviour to overcome near field gain compression, producing 600 V/m with input power of less than 500 W.
Key Features
- 1.1 GHz to 1.5 GHz frequency range
- Generates 600 V/m with less than 500 W input power
- Optimised near-field behaviour
- Designed for GMW 3097 and ES-XW7T-1A278-AC radar pulse testing
- Extended ground planes with chokes for better gain
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 160.27 x 64.77 x 74.68 cm (L x W x H) |
| Weight | 23.6 kg (52.03 lb) |
| Maximum Frequency | 1.5 GHz |
| Minimum Frequency | 1.1 GHz |
| Frequency Range | 1.1 GHz – 1.5 GHz |
| Gain | ~12 dBi |
| VSWR | <2:1 max |
| Max Input Power | 550 W cont.; 750 W peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |

