3116C-PA
3116C-PA
ETS-Lindgren
Double-Ridged Waveguide Horn with Pre-Amplifier
The Model 3116C-PA is a specially calibrated version of the Model 3116C Double-Ridged Waveguide Horn, fitted with a pre-amplifier package and calibrated as a single unit.
This configuration eliminates mismatches between antenna and pre-amplifier, with any variations accounted for in the antenna factor for accurate emissions measurements.
Key Features
- 10 GHz to 40 GHz frequency range
- Integrated pre-amplifier package
- Antenna and pre-amplifier calibrated together
- Corrected gain at upper frequencies
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
- Mismatch accounted for in antenna factor
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 14.2 cm x 26.9 cm x 22.1 cm ( L x W x H) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 10 GHz |
| Frequency Range | 10 GHz – 40 GHz |
| Gain | ~8 to 15 dBi + preamp |
| VSWR | N/A (Rx Only) |
| Max Input Power | Receive only |
| Construction | NA (Rx Only) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


