3180D
3180D
ETS-Lindgren
Broadband Mini-Bicon Antenna
The Model 3180D Broadband Mini-Bicon Antenna has been designed for optimal performance across the frequency range of 30 MHz to 1 GHz (cage elements) and 30 MHz to 3 GHz (cone elements).
The 3180D's uniquely designed elements provide an omnidirectional pattern without beam splitting. It is ideal for the free space NSA (FSNSA) test for fully anechoic rooms and for harmonic monitoring when testing per IEC 61000-4-3.
Key Features
- 30 MHz to 3 GHz frequency range (with cone elements)
- Omnidirectional radiation pattern without beam splitting
- Ideal for FSNSA testing in anechoic chambers
- Covers VHF and UHF bands for spectrum monitoring
- Compact design for harmonic monitoring
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions |
Cage Elements: 72.4 cm (28.5 in) x 64.9 cm (25.5 in) x 40.0 cm (15.7 in) (L x W x D) Cone Elements: 71.71 cm (28.2 in) x 37.5 cm (14.8 in) x 39.1 cm (15.4 in) (L x W x D) |
| Maximum Frequency | 3 GHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz–1 GHz (cage) / 30 MHz–3 GHz (cone) |
| Gain | ~0 to 2 dBi |
| VSWR | 3:1 (average) |
| Max Input Power | 250 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




