3164-08
3164-08
ETS-Lindgren
Open Boundary Quad-Ridged Horn
The 3164-08 Open Boundary Quad-Ridged Horn's open boundary design makes this antenna unique in both appearance and performance.
Numerically modelled, the design is similar to two double-ridged waveguide antennas placed orthogonally to each other. With its highest gain in the 5.8 GHz range, this antenna is ideal for WiMAX, UWB wireless testing, and lower frequency testing for GSM, PCS, and Wi-Fi applications.
Key Features
- 700 MHz to 10 GHz frequency range
- Open boundary design with excellent gain
- Replaces former models 3164-04 and 3164-07
- Ideal for WiMAX, UWB wireless, and GSM/PCS/Wi-Fi testing
- Compact design for tripod or wall mounting
- Individually calibrated at 3 m per SAE ARP 958
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 8 GHz |
| Minimum Frequency | 400 MHz |
| Frequency Range | 400 MHz – 8 GHz |
| Gain | ~5 to 15 dBi |
| VSWR | < 3:1 (max) |
| Max Input Power | 100 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



