Chroma 63210A-600-700 High Power DC Electronic Load | APC Tech
63210A-600-700
63210A-600-700
Chroma ATE
High Power DC Electronic Load 600V / 700A / 10kW
Programmable DC Electronic Load - 600V / 700A / 10kW
Every model in the 63200A series includes User Defined Waveform (UDW) functionality and external signal control, allowing for realistic current waveform simulations. The master/ slave control capability enables multiple units with the same voltage specifications to operate in parallel while maintaining synchronised dynamic loading. The dynamic auto-frequency sweep function allows for load simulations at different frequencies to meet power testing requirements. Additionally, the series provides 255 memory slots for storing USB Ethernet LXI user settings, which can be recalled at any time, resulting in significantly reduced testing time in automated applications.
Key Features
  • Current range: 2,000A max. per unit
  • 0.6V@1000A (typical) low voltage operating characteristics
  • CC, CR, CV & CP operation modes
  • CR+CC, CR+CV, CC+CV compound modes
  • Up to 10 units master/slave parallel control
  • Up to 60 units synchronised control*
  • Dynamic synchronous control in static and dynamic loads
  • User-defined waveform (UDW)
  • CZ mode for capacitive load power-on simulation
  • External loading current simulation
  • Auto frequency sweep up to 50kHz
  • Real-time power supply load transient response simulation & Vpk+/- measurement
  • 255 user-programmable sequences directly editable via front panel
  • Ultra high precision voltage & current measurement
  • Precision high-speed digitising measurement/data capture
  • Voltage, current & Pmax measurement for OCP/OLP testing
  • Smart fan control
  • Standard USB interface
  • Full protection: OC (adjustable), OT, OP (adjustable) protection & OV warning
  • Optional Ethernet / LXI, GPIB and CAN BUS interfaces
*Ask a member of our team for further details on 0330 313 3220.
Attribute Value
Voltage 0-600V
Current 0-70A, 0-350A, 0-700A
Power 0-7000W
Range
0.025Ω-250Ω(80V/10kW)
0.1Ω-1,000Ω(150V/10kW)
1Ω-2,000Ω(600V/10kW)