Chroma 63218E-150-1800 10U DC Electronic Load | APC Technology Group
63218E-150-1800
63218E-150-1800
Chroma ATE
10U DC Electronic Load - 150V, 1500A, 18kW (Softpanel not included)
High Power DC Electronic Load
The Chroma 63218E-150-1800 is a high-power DC load that has an operating voltage of 150V, a power levels of 18kW and up to 1,800A in a single unit.
Power levels can increase up to 240kW when multiple units are paralleled. These high-power loads are designed for testing a wide range of EV products, including DC charging stations, car battery discharge, on-board charger power components, and other power electronics components.
  • Synchronous control in static and dynamic loads
  • CZ mode for turn on capacitive load simulation
  • Real-time power supply load transient response simulation & Vpk+/- measurement
  • User programmable 255 sequential front panel input status
  • Ultra-precision voltage & current measurement
  • Smart fan control
  • Standard USB, optional Ethernet/LXI and GPIB interfaces
Attribute Value
Voltage 0 - 150V
Current 0 - 180A, 0 - 900A, 0 - 1,800A
Power 0 - 18,000W
Minimum Operating Voltage 1.8V@1800A
Protection
Over current: Yes (settable)
Over power: Yes (settable)
Over temperature: Yes
Over voltage alarm: Yes
Reverse alarm: Yes
Interface
Ethernet / LXI: Optional
Front USB (host): Standard
Rear USB (device): Standard
GPIB: Optional
System Bus: Master/Slave
Operating Temperature 0 - 40°C
Input Resistance (Load Off) 800k Ω (typical)
Line Voltage 100 - 240 VAC / 47 - 63Hz