Marki Microwave ATN02-0040PSM 40 GHz Attenuator | APC Technology Group
ATN02-0040PSM
ATN02-0040PSM
Marki Microwave
2dB DC-40GHz MMIC Attenuator
Surface Mount GaAs MMIC 2dB Attenuator in a DFN Package
ATN02-0040PSM Applications:
  • 5G
  • Test Equipment
  • Precision Characterisation
  • Airborne Applications
Key Features
  • Small 1.3 x 2.0 mm package size
  • 2dB attenuation from DC to 40 GHz
  • 26dB typical return loss over operating band
  • Low SWaP
Dimensions 2.0 x 1.3 mm