Marki Microwave ATN07-0040PSM 40 GHz Attenuator | APC Technology Group
ATN07-0040PSM
ATN07-0040PSM
Marki Microwave
7dB DC-40GHz MMIC Attenuator
Surface Mount GaAs MMIC 7dB Attenuator in a DFN Package
ATN07-0040PSM Applications
Key Features
  • Small 1.3 x 2.0 mm package size
  • 5dB attenuation from DC to 40 GHz
  • 20dB typical return loss over operating band
  • Low SWaP
Dimensions 2.0 x 1.3 mm