Marki Microwave ATN15-0040PSM 40 GHz Attenuator | APC Technology Group
ATN15-0040PSM
ATN15-0040PSM
Marki Microwave
15dB DC-40GHz MMIC Attenuator
Surface Mount GaAs MMIC 15dB Attenuator in a DFN Package
The compact DFN package allows for extreme miniaturization of SMT footprint making this attenuator suitable for low SWaP applications. GaAs MMIC technology provides consistent unit-to-unit performance in a small, low-cost form factor. A 50ohm match is maintained over the entire operating frequency range.
ATN15-0040PSM Applications:
  • 5G
  • Test Equipment
  • Precision Characterization
  • Airborne Applications
  • Amplitude Matching
  • High Channel Count Systems
Contact us for Lead Time
More Information
Attribute Value
Product Family Attentuators
Key Features
  • Small 1.3 x 2.0 mm package size
  • 15dB attenuation from DC to 40 GHz
  • 22dB typical return loss over operating band
  • Low SWaP
Dimensions 2.0 x 1.3 mm