BAL-0020SLG Marki Microwave | APC Technology Group
BAL-0020SLG
BAL-0020SLG
Marki Microwave
Surface Mount Broadband Balun (10 MHz - 20 GHz)
Key Features
  • 10 MHz to 20 GHz 1:2 Balun (Balanced to Unbalanced Transformer)
  • Transforms 50Ω Input to 100Ω Differential (50 Ohm Single) Output
  • Tuned for Optimal Phase/Amplitude Balance
Phase Balance Degrees 5
Maximum Frequency 20 GHz
Isolation (dB) 12
Minimum Frequency 10 MHz