EHP-72PCL
EHP-72PCL
ETS-Lindgren
EHP Series Extra High Performance Microwave Pyramidal Absorber
EHP-72PCL Extra High Performance Microwave Pyramidal Absorber - 80 MHz to 40 GHz
ETS-Lindgren's EHP-72PCL is the largest model in the EHP Series, providing the deepest broadband absorption from 80 MHz to 40 GHz. Ideal for large anechoic chambers requiring maximum low-frequency performance. Fabricated from the highest quality urethane foam.
Key Features:
- Frequency Range: 80 MHz to 40 GHz
- 1 pyramid per 24 in x 24 in absorber
- Overall Height: 182.9 cm (72.01 in)
- Best low-frequency performance: -20 dB @ 80 MHz
- 1.0 W/in² Power Handling
- Non-Hygroscopic Substrate
- Fire Retardant
- FlexSorb™ option available
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Key Features |
|
| Dimensions | 61 cm x 61 cm x 182.9 cm (24 in x 24 in x 72.01 in) |
| Weight | 15.9 kg (35.05 lb) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 80 MHz |
| Standards | NRL 8093 Tests 1,2,3; TI #2693066; MIT MS-8-21; UL 94; DIN 4102-B2 |
| Footprint | 24 in x 24 in (61 cm x 61 cm) |
| Pyramids Per Absorber | 1 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




