AE Techron HVR 1200RG | APC Technology Group
HVR1200RG
HVR1200RG
AE Techron
High-Current Ripple Generator System
System Components:
  • Ripple Control Unit (RCU): Ripple Generator and Software
  • Power Module
  • Shielded Coupling Network: DC + AC Current Sensor (Danisense DM1200ID)
System Features:
  • Max. Ripple Current: 100Ap – 600Ap
  • Max. Ripple Voltage: 0 – 150Vp / 300Vp-p
  • Frequency Range: 150 Hz – 300 kHz
  • Supported DC Voltages: 0 to 1200 V, or 2000V in bridged configuration
  • Data Gathered: Tracks and reports Voltage, Current, and Impedance
  • Compatibility: Most HV Standard DC power supplies
Contact us for Lead Time
More Information
Attribute Value
Voltage Output Range 0 to 1200 V, or 2000V in bridged configuration