Chroma 62017E-300-3 DC Power Supply | APC Technology Group
62017E-300-3
62017E-300-3
Chroma ATE
Programmable DC Power Supply - 300V/6.8A/1.7kW x 3Ch
Three-Channel 1,7kW Programmable DC Power Supply
The Chroma 62000E Series of programmable DC power supplies offers single-channel models with power ratings of 1.7kW, 3.4kW, and 5kW, and three-channel models rated at 1.7kW, all housed in a compact 1U chassis featuring industry-leading power density. The 54 different models include both fixed-range and auto-range options, with current ratings up to 150A and voltage ratings up to 1200V.
Key Features
  • Voltage rating: Up to 1200V
  • Current rating: Up to 150A
  • Single-output models: 1.7kW
  • Multi-output models: 3x1.7kW channels in 1U
  • Master/slave parallel up to 20kW
Production and aging of solar modules
Output Voltage 0-300
Output Power 1700
Number Of Channels 3
Output Current 0-6.8
Effieciency (Typical) 0.91
Output Noise and Ripple
Voltage P-P (mV): 280
Voltage rms (mV): 37.5
Current rms (mA): 25
Slew Rate
Voltage: 0.001V-7V/ms
Current: 0.001A-0.1A/ms