Chroma 62017E-230-3 DC Power Supply | APC Technology Group
62017E-230-3
62017E-230-3
Chroma ATE
Programmable DC Power Supply - 230V/7.5A/1.7kW x 3Ch
Three-Channel 1,7kW Programmable DC Power Supply
The Chroma 62000E Series of programmable DC power supplies offers single-channel models with power ratings of 1.7kW, 3.4kW, and 5kW, and three-channel models rated at 1.7kW, all housed in a compact 1U chassis featuring industry-leading power density. The 54 different models include both fixed-range and auto-range options, with current ratings up to 150A and voltage ratings up to 1200V.
Key Features
  • Voltage rating: Up to 1200V
  • Current rating: Up to 150A
  • Single-output models: 1.7kW
  • Multi-output models: 3x1.7kW channels in 1U
  • Master/slave parallel up to 20kW
  • Fixed or Auto-ranging output models
  • Auto sequence programming
  • CV/CC modes priority
  • High-precision measurement
  • High-speed transient response <1ms
  • Low output ripple & noise
  • Intuitive and user-friendly touch screen
  • Standard USB, LAN interfaces
  • Optional APG, CAN FD, GPIB, and master/slave parallel control interfaces
  • AC input: 1-phase/3-phase 200-240Vac or 3-phase 380-400Vac
Contact us for Lead Time
More Information
Attribute Value
Typical Applications
Electric vehicle component testing
Semiconductor testing and burn-in
Medical equipment power supply
Aerospace and aviation testing
Test & measurement ATE and manufacturing
Industrial and system integrated power supply
Equipment manufacturing and system integration
sources, etc...
Production and aging of solar modules
Output Voltage 0-230
Output Power 1700
Number Of Channels 3
Output Current 0-7.5
Effieciency (Typical) 0.89
Output Noise and Ripple
Voltage P-P (mV): 215
Voltage rms (mV): 30
Current rms (mA): 35
Slew Rate
Voltage: 0.001V-7V/ms
Current: 0.001A-0.1A/ms