Chroma 62060D-100 Programmable Bidirectional DC Power Supply
62060D-100
62060D-100
Chroma ATE
Programmable Bidirectional DC Power Supply - 100V/180A/6kW (Softpanel not included)
Programmable Bidirectional DC Power Supplies with both Power Source and Load Characteristics
Key Features
  • Voltage rating: 0~100V
  • Current rating: 0~540A
  • Power rating: 6kW/12kW/18kW@3UH 36kW/45kW@4UH
  • Dual output ranges in one-click switching (62000D-HL models)
  • Two-quadrant operation: source and load functions
  • High power density: 45kW in 4U
  • Easy master/slave parallel & series *1 operation up to 540kW
  • Wide range of voltage & current combinations in constant power
  • Auto sequencing programming
  • Voltage & current slew rate control
  • High speed transient response <1.5ms
  • Low output noise and ripple
  • Standard USB/LAN/APG interfaces, optional CAN/CAN FD/GPIB interfaces (CAN FD is supported on 2000V models)
  • Solar array simulation function *2 (optional)
The 3U models come in single-unit output power ratings of 6kW/12kW/18kW, while the 4U models have single-unit output power ratings of 36kW/45kW. The 62000D-HL model features unique dual-range output capability, allowing a single unit to provide both High (2000V/60A/45kW) and Low (650V/180A/45kW) output ranges. This enables the unit to meet high-current, full-power test conditions of the DUT while also meeting high-voltage, full-power test requirements, suitable for wide-ranging testing needs such as the 400V and 800V battery platforms used by EVs and EV supply equipment (EVSE).
The 3U models have a universal 200- 480Vac input voltage, and the 4U models have a universal 380-480Vac input voltage. All units have active PFC low current harmonic feedback, which significantly reduces electricity costs and power system configuration in high power test environments, lowers test environment temperature, and is suitable for power systems in all regions globally. Various control methods are available, supporting digital USB/LAN/CAN/GPIB interfaces and analogue APG interface control, with the 2000V models additionally supporting CAN FD.
*1: 100V/600V models support series operation.
1200V/1800V (18kW) models support parallel operation up to 540kW.
*2: This function supports 600V/1200V/ 1800V/2000V models
Contact us for Lead Time
More Information
Attribute Value
Typical Applications
Charge/discharge testing and life cycle testing, including BOBC,
DC-DC conversion, and PCS
Motor driver testing
Pre-compliant with LV123 and LV148 standards on electrical car components testing
Used as a battery simulation source for microgrid applications
Suitable for 1500V string PV inverter testing
Output Noise and Ripple
P-P (20MHz): 150 mV
RMS (Voltage): 25 mV
RMS (Current):150mA
Slew Rate
Voltage: 0.001v/ms~10V/ms
Current: 0.001A-10A/mns
Minimum Transition Time (CV): 0.5ms
Source/Sink Voltage 0-100V
Source/Sink Current ±180A
Source/Sink Power A6000W *1
Minimum Load Voltage 5V (@ I Load Max.) *2
Line Regulation
Voltage: ±0.01% F.S
Current: 0.05% F.S
Load Regulation
Voltage: ±0.02% F.S
Current: 0.01% F.S
Voltage Measurement
Range: 20V/100V
Accuracy: 0.05% + 0.05%F.S
Current Measurement
Range: 36A/180A
Accuracy: 0.01% + 0.01%F.S