Marki Microwave ATN01-0040PSM 40GHz Attenuator | APC Technology Group
ATN01-0040PSM
ATN01-0040PSM
Marki Microwave
1dB DC-40GHz MMIC Attenuator
Surface Mount GaAs MMIC 1dB Attenuator in a DFN Package
ATN01-0040PSM Applications
  • Test Equipment
  • Precision Characterization
  • High Channel Count Systems
  • Amplitude Matching
  • 5G transceivers
Contact us for Lead Time
More Information
Attribute Value
Product Family Attentuators
Key Features
  • Small 1.3 x 2.0 mm package size
  • 1dB attenuation from DC to 40 GHz
  • 27dB typical return loss over operating band
  • Low SWaP
Dimensions 2.0 x 1.3 mm