BAL-0012SSG Marki Microwave | APC Technology Group
BAL-0012SSG
BAL-0012SSG
Marki Microwave
Surface Mount Broadband Balun (10 kHz - 12 GHz)
Contact us for Lead Time
Download The Marki Microwave Bare Die Surface Mount Product Brochure
View Marki Microwave's full product range of RF & mmWave Components, Bare Die and Surface Mount.
More Information
Attribute Value
Key Features
  • 10MHz to 12 GHz 1:2 Balun (Balanced to Unbalanced Transformer)
  • Transforms 50 Ω Input to 100 Ω Differential (50 Ohm Single) Output
  • Tuned for Optimal Phase/Amplitude Balance
Phase Balance Degrees 5
Maximum Frequency 12 GHz
Isolation (dB) 8
Minimum Frequency 10 MHz