BALH-0010 Marki Microwave | APC Technology Group
BALH-0010
BALH-0010
Marki Microwave
High Power Broadband Balun (200 kHz - 10 GHz)
Marki Microwave's high power balun variation (the BALH-0010) can be used as either 1:1 or 1:2 transformers (that is either 100 Ω or 50 Ω differential/ 50 Ω or 25 Ω single ended output).
This balun has reduced insertion loss but increased output return loss at the outputs when used in a 50 Ω system. It has a higher power handling capability of up to 10 W.
Contact us for Lead Time
Download The Marki Microwave Bare Die Surface Mount Product Brochure
View Marki Microwave's full product range of RF & mmWave Components, Bare Die and Surface Mount.
More Information
Attribute Value
Key Features
  • 200 kHz to 10 GHz Balun (Balanced to Unbalanced Transformer)
  • Better than 37 dBm 1-dB compression point
  • Tuned for Optimal Phase/Amplitude Balance
Phase Balance Degrees 2
Maximum Frequency 10 GHz
Isolation (dB) 8
Minimum Frequency 200 kHz