EHP-03PCL
EHP-03PCL
ETS-Lindgren
EHP Series Extra High Performance Microwave Pyramidal Absorber
EHP-03PCL Extra High Performance Microwave Pyramidal Absorber - 4 GHz to 40 GHz
ETS-Lindgren's EHP-03PCL is the most compact model in the EHP Series, designed for high-frequency broadband absorption from 4 GHz to 40 GHz. Fabricated from the highest quality urethane foam, cut into a precise pyramidal configuration and impregnated with conductive carbon.
Key Features:
- Frequency Range: 4 GHz to 40 GHz
- 256 pyramids per 24 in x 24 in absorber
- Overall Height: 8.25 cm (3.25 in)
- 1.0 W/in² Power Handling
- Non-Hygroscopic Substrate
- Fire Retardant
- FlexSorb™ option available
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Key Features |
|
| Dimensions | 61 cm x 61 cm x 8.25 cm (24 in x 24 in x 3.25 in) |
| Weight | 1 kg (2.20 lb) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 4 GHz |
| Standards | NRL 8093 Tests 1,2,3; TI #2693066; MIT MS-8-21; UL 94; DIN 4102-B2 |
| Footprint | 24 in x 24 in (61 cm x 61 cm) |
| Pyramids Per Absorber | 256 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




