HP-8PCL
HP-8PCL
ETS-Lindgren
1 GHz to 40 GHz - HP Series High Power Microwave Absorber
HP-8PCL High Power Microwave Absorber - 1 GHz to 40 GHz
ETS-Lindgren's HP-8PCL High-Power Absorber is a honeycomb substrate made from a phenolic-based material. Lossy films are coated on the walls of the honeycomb for effective absorption of incident electromagnetic waves. The hollow network of honeycombs allows air to be drawn through them while the phenolic-based material withstands high temperatures up to 250°C (482°F).
Key Features:
- Frequency Range: 1 GHz to 40 GHz
- 64 pyramids per 24 in x 24 in absorber
- Overall Height: 21.6 cm (8.5 in)
- Extremely Low Flammability
- Stable up to 250°C (482°F)
- Honeycomb Structure
- Rapid Pump-down for High Vacuum Applications
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Key Features |
|
| Dimensions | 61 cm x 61 cm x 21.6 cm (24 in x 24 in x 8.50 in) |
| Weight | 2.8 kg (6.17 lb) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Footprint | 24 in x 24 in (61 cm x 61 cm) |
| Pyramids Per Absorber | 64 |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




