Hioki PW9100A-3 AC/DC Current Box | APC Technology Group
PW9100A-3
PW9100A-3
Hioki
AC/DC Current Box
Direct Current Measurement Element that Delivers a Wide Bandwidth and Superior Accuracy
Key Features
  • World-leading measurement bands and accuracy
  • Wide-band DC to 3.5MHz, 50A AC/DC rated input
  • ±0.055% power accuracy in combination with PW8001(with U7005)
  • 120 dB CMRR (100 kHz)
  • Full-rack size suitable for test/evaluation benches
  • Current measurement option for Hioki Power Analysers
Buy Online
More Information
Attribute Value
Lead Time
Usually available in 5-7 weeks
Power Supply Power supply from Power Analyzers
Included Accessories Instruction Manual ×1
Max Allowable Input 60 A, within derating. However, up to ±200 A peak is allowable if within 20 ms (design value)
Dimensions and Weight 430 mm (16.93 in) W × 88 mm (3.46 in) H × 260 mm (10.24 in) D, Cable length: 0.8 m (2.62 ft) PW9100A-3: 3.7 kg (130.5 oz), PW9100A-4: 4.3 kg (151.7 oz)
Basic Accuracy DC (±0.02 % rdg. ±0.007 % f.s.) 45 Hz < f ≤ 65 Hz (±0.02 % rdg. ±0.005 % f.s., Phase: ±0.1 deg.) Accuracy is defined to 1 MHz
Measurement Terminals Terminal block (with safety cover), M6 screws
Number of Input Channels PW9100A-3: 3 channels PW9100A-4: 4 channels
Rated Current 50 A AC/DC
Output Voltage Rate 2 V/50 A
Max. Rated Power Between measurement terminals and case (secondary side), 40 pF or less, defined at 100 kHz