3104D
3104D
ETS-Lindgren
Biconical Antenna
The Model 3104D Biconical Antenna has a traditional coaxial wound balun, which provides a broad frequency range and moderate gain for both transmitting and receiving.
This antenna may be used for radiated immunity measurements provided that the input power is limited to no more than 100 W peak. ETS-Lindgren is the only manufacturer to offer optional extended elements, which are twice as long as standard elements.
Key Features
- 20 MHz to 300 MHz frequency range
- Broad frequency range and moderate gain
- Optional extended elements for enhanced low-frequency performance
- Stinger mount included
- Individually calibrated per SAE ARP 958 and ANSI C63.5
- Lightweight corrosion-resistant construction
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 134.6 cm (53.0 in) x 96.5 cm (38 in) x 53.3 cm (21 in) (L x Depth x Diameter) |
| Weight | 2.7 kg (6.0 lb) |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Minimum Frequency | 20 MHz |
| Frequency Range | 20 MHz – 300 MHz |
| Gain | ~-2 to 2 dBi |
| VSWR | 2.8:1 |
| Max Input Power | 100 W (peak) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


