3158
3158
ETS-Lindgren
Biconical Antenna (High Power)
The Model 3158 Biconical Antenna is a high power biconical designed for high level immunity.
It can generate 100 V/m over a ferrite covered ground at 2 m distance per the ISO 11451-2 standard. The 3158 is a rugged version of the 3109 antenna design with larger elements which reduce the VSWR at low frequencies. A 4:1 Guanella balun matches the impedance to the amplifier.
Key Features
- 20 MHz to 300 MHz frequency range
- High power design for immunity testing
- Generates 100 V/m at 2 m per ISO 11451-2
- 4:1 Guanella balun for impedance matching
- Larger elements for reduced low-frequency VSWR
- Efficient radiation and high power design
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 1.14 m (3.74 ft) x 3.0 m (9.84 ft) x 1.14 m (3.74 ft) (L x W x H) |
| Weight | 16.33 kg (36 lb) |
| Maximum Frequency | 120 MHz |
| Minimum Frequency | 20 MHz |
| Frequency Range | 20 MHz – 120 MHz |
| Gain | ~0 dBi |
| VSWR | 2:1 (typical) |
| Max Input Power | 5 kW |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




