3150B
3150B
ETS-Lindgren
Dual Stacked LPDA Antenna
The Model 3150B Dual Stacked LPDA is a dual stacked log periodic dipole array antenna, with each of the two LPDAs being 100 Ω antennas.
When assembled in parallel, the result is a 50 Ω input impedance array providing increased gain compared to a single LPDA. Low VSWR provides an excellent match with the amplifier, suitable for military and automotive EMC applications.
Key Features
- 80 MHz to 1 GHz frequency range
- Dual stacked design for increased gain
- 50 Ω input impedance
- 5 kW at 80 MHz, 3 kW at 1 GHz continuous power
- Average 2:1 VSWR across range
- 7/16 DIN receptacle connector
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 150.4 x 209.0 x 203.2 cm (D x W x H) |
| Weight | 10.6 kg (23.4 lb) |
| Maximum Frequency | 1 GHz |
| Minimum Frequency | 80 MHz |
| Frequency Range | 80 MHz – 1 GHz |
| Gain | ~9 dBi (stacked) |
| VSWR | 2.0:1 average |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




