BAL-0032SSG Marki Microwave | APC Technology Group
BAL-0032SSG
BAL-0032SSG
Marki Microwave
Surface Mount Broadband Balun (10 kHz - 32 GHz)
The BAL-0032SSG is a surface-mount broadband balun, hand-tuned for optimal phase and amplitude balance over an industry leading 10 MHz to 32 GHz bandwidth.
Key Features
  • 10 MHz to 32 GHz 1:2 Balun (Balanced to Unbalanced Transformer)
  • Transforms 50Ω to 100Ω Differential Output
  • Tuned for Optimal Phase/Amplitude Balance
Phase Balance Degrees 5
Maximum Frequency 32 GHz
Isolation (dB) 8
Minimum Frequency 10 MHz