3159C
3159C
ETS-Lindgren
Biconical Antenna (High Power)
The Model 3159C Biconical Antenna is a broadband, linearly-polarised biconical antenna specially designed to handle up to 10 kW input power.
The 3159C exhibits a wide beamwidth and is designed for generating high electric field strength over a large uniform area. Unlike top-hat capacitively-loaded log periodic dipole antennas, the phase centre/source distance is the same for low and high frequencies.
Key Features
- 30 MHz to 200 MHz frequency range
- Up to 10 kW input power handling
- Wide beamwidth for large uniform field area
- Low VSWR and high radiation efficiency
- Optional wheeled pedestal for height and tilt adjustments
- Remote-controlled pneumatic polarisation change
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 120 x 120 cm pedestal (L x W) |
| Maximum Frequency | 100 MHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 100 MHz |
| Gain | ~0 dBi |
| VSWR | 2.0:1 average |
| Max Input Power | 10 kW |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




