LP-04
LP-04
Narda Safety Test Solutions
Log Periodic Antenna
The LP-04 is a Log-Periodic Antenna designed for application in radiated EMC.
It can be used in conjunction with any Receiver or Spectrum Analyser.
Its ideal companion are the EMI Receiver Units 9060, 9010/60P and it can be easily mounted on the antenna mast.
The direct connection between antenna and receiver eliminates additional sources of uncertainties due to the coaxial cable attenuation and dispersion.
The LP-04 is also available in practical Antenna system:
- AS-04, 30 MHz - 6 GHz
- AS-05, 30 MHz - 18 GHz
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 780 x 100 x 750 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 200 MHz - 6 GHz |
| Gain | 6 dBi typical |
| Antenna Factor | 12 to 40 dB/m typical |
| VSWR | < 1,8:1 typical |
| Max Input Power | 100 W |
| Construction | Aluminium |
| Impedance | 50 Ω nominal |
| Colour | RAL 7035 |
| Connector | N female |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




